Warsztaty dziennikarskie

W czasie Festiwalu Animacji LAL.KA sześciu szczęśliwców będzie miało okazję wziąć udział w wyjątkowych warsztatach dziennikarskich. Pod okiem uznanej dziennikarki Nancy Denney-Phelps aspirujący dziennikarze zdobędą podstawy warsztatu korespondenta festiwalowego.

 

O WARSZTATACH:

– 48 godzin – tyle czasu będą mieć uczestnicy warsztatów dziennikarskich na przygotowanie artykułów do festiwalowej gazety. Decyzję o tym, czy będzie to wywiad z festiwalowym gościem, relacja ze spotkania czy recenzja filmu, każdy podejmie sam.
Warsztaty rozpocznie kolegium redakcyjne z Nancy Denney-Phelps, która opowie o wyzwaniach czekających na uczestników, podzieli się swoim długoletnim doświadczeniem korespondentki festiwalowej i przekaże podstawy dziennikarskiego warsztatu.
Spotkania redakcji gazety festiwalowej będą odbywać się każdego dnia, aby sprawdzić postępy prac i rozwiązywać napotykane wyzwania.
Co ważne, Nancy dla osób biorących udział w projekcie pozostanie dostępna przez całą dobę – tak, aby błyskawicznie reagować na wszelkie trudności.
Do dyspozycji uczestników warsztatu będzie także fotograf.

Gazeta, która powstanie w ramach warsztatów, zostanie wydrukowana i wręczona gościom festiwalu w trakcie uroczystej Gali Zamknięcia.

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?
W warsztatach może wziąć udział każdy, kto ma ochotę sprawdzić się w dziennikarstwie filmowym. Wcześniejsze doświadczenie redakcyjne nie jest konieczne, natomiast istotna jest znajomość języka angielskiego – zarówno ze względu na możliwość porozumiewania się z Nancy, konieczność przygotowywania tekstów w tym języku, jak i fakt, że wielu festiwalowych gości pochodzi spoza Polski.

JAK APLIKOWAĆ?
Zadanie jest proste.
Odwiedź blog prowadzony przez Nancy Denney-Phelps (www.awn.com/blogs/sprockets).
Przeczytaj wybrany artykuł i napisz jego recenzję (jeden akapit, w języku angielskim).
Ważne! Pochlebstwa nie działają na Nancy – ma to być szczery tekst, prezentujący Twoją opinię o przeczytanym artykule. Recenzję tę każdy z wybranych uczestników warsztatu będzie czytać w trakcie pierwszego spotkania z Nancy.
– Wypełnij formularz aplikacyjny i dołącz do niego swój tekst.
– Napisz nam, dlaczego chcesz wziąć udział w warsztacie dziennikarskim?

Udział w warsztatach jest bezpłatny. O wynikach rekrutacji poinformujemy Was mailowo.

DODATKOWE INFORMACJE
Nancy pierwszy szkic swoich artykułów pisze długopisem na papierze, a dopiero potem przepisuje je do komputera. Uczestnicy warsztatów mogą wybrać taką metodę tworzenia tekstów, jaka im odpowiada najbardziej.
Organizatorzy zapewniają papier i długopisy oraz miejsce do pracy, jednak komputer każdy uczestnik warsztatów musi zorganizować we własnym zakresie.

DODATKOWA NAGRODA
Wszystkie artykuły powstałe na potrzeby festiwalowej gazety trafią do redaktorów Magazynu Kulturalnego „Kalejdoskop” – najlepsze z nich zostaną nagrodzone publikacją na łamach tego miesięcznika.

O NANCY DENNEY-PHELPS
Nancy Denney-Phelps to dziennikarka z długoletnim doświadczeniem w pisaniu o europejskiej animacji i festiwalach filmowych. Jej artykuły były obecne na łamach wydawnictw CARTOON i ANIMATOON, a także są zamieszczane regularnie na autorskim blogu w prestiżowym serwisie Animation World Network (AWN).

Nancy jest stałą korespondentką ASIFA/San Francisco i członkinią ASIFA International Board of Directors. Wielokrotnie zasiadała w jury międzynarodowych festiwali filmowych.

Jej zainteresowanie historią animacji przejawia się w licznych prezentacjach, które prowadzi na całym świecie – np. o historii animacji w kontekście muzyki, czy też o roli kobiet w tej dziedzinie sztuki. Nancy, z racji swojego doświadczenia, często pełni rolę konsultantki przy festiwalach filmowych.

Oprócz prowadzenia warsztatów dziennikarskich na festiwalu LAL.KA, w ramach wydarzenia ANIMARKT Stop Motion Forum spotka się z uczestnikami pitchingu, aby pomóc im w przygotowaniu swojego konkursowego wystąpienia.